Донецк твърде силен: Волфсбург губи игра на духове

VfL Wolfsburg е на път да завърши в Лига Европа. Клубът на Бундеслигата губи домакинството си от осминафиналите срещу Шахтьор Донецк пред празни трибуни с 1: 2. Кога и дали вторият етап може да се проведе в Украйна, все още е напълно отворен.

Волфсбург (AP) - Европейското пътуване на VfL Волфсбург е заплашено от скорошен край.

волфсбург

Клубът в Бундеслигата загуби с 1: 2 (0: 1) в последната 16 мач-призрак срещу силния украински шампион от поредицата Шахтьор Донецк и сега трябва да изчака и да види как Лига Европа продължава във времена на корона вируса. Реваншът в Украйна все още е насрочен за следващия четвъртък. Много по-вероятно е обаче европейската асоциация УЕФА да спре предварително състезанието.

Винаги, когато става въпрос за втори крак, "вълците" трябва да измислят нещо. Защитникът Джон Антъни Брукс изравни ранния дефицит от Жуниор Мораес (16-а) в 49-ата минута. Но украинците, които започнаха със седем родни бразилци, бяха далеч по-добри по отношение на футбола от клуба в Бундеслигата, който беше толкова силен напоследък. Маркос Антонио възнагради това в 73-ата минута с 2-1 и по този начин завърши серия от осем състезателни мача на Волфсбург без поражение.

"Това е разочароващо", каза нападателят Уут Уегхорст. „Преживяхме трудно.“ Още след първия гол след грешка на Брукс, Донзек пропусна няколко страхотни възможности пред празните трибуни във Фолксваген Арена. Това включва и наказание с ръка, при което вратарят на VfL Коен Кастелс без усилие парира удара на Виктор Коваленко (22.).

Волфсбург също пропусна дузпа в съкратеното време през първото полувреме, когато Уегорст се подхлъзна при приближаване и преследва топката на метри над вратата (45-та + 2). Преди двете дузпи, видео асистентът се намеси и препоръча на съдия в кулоарите рефера Дамир Скомина от Словения да гледа мачовете с ръце на Максимилиан Арнолд (Волфсбург) и Микола Матвиенко (Донецк). Големият пропуснат шанс беше лош късмет за VfL. "Разбира се, това не ни помогна", каза Уегорст. Изравняване на Волфсбург нямаше да бъде заслужено след толкова едностранно полувреме.

Треньорът на VfL Оливър Гласнер („Искаме да продължим европейското си пътуване възможно най-дълго“) беше предупредил играчите си за техническите качества на противника преди мача. Но само след почивката Долна Саксония временно намери отговор. Волфсбург сега беше по-пъргав и наруши игралната структура на украинците с по-ефективно натискане. Това, което липсваше, беше постоянен натиск за движение напред и ясни възможности. Дори с изравняването Брукс се възползва от грешка на вратаря Андрей Пятов.

Донецк отново взе играта под контрол след 65 минути и спечели напълно заслужено. След като спечелиха Купата на УЕФА през 2009 г., бразилци като Фернандиньо (Манчестър Сити), Уилям (Челси) и бившият професионалист на Байерн Дъглас Коста (Ювентус Торино) се бяха препоръчали за кариера в много по-известни клубове в Шахтджор. Новото поколение се състои от младия Тете (20), Маркос Антонио (19) или Додо (21), който беше търгуван във ФК Байерн Мюнхен по време на зимната пауза. В четвъртък те бяха твърде силни за Волфсбург.