Беренс/Тилман току-що пропусна титлата

20.09.2020 г. - Коронната слава на финала не се осъществи: Германското дуо Ким Беренс и Синджа Тилман за малко пропусна титлата на Европейското първенство по плажен волейбол в Латвия. И все пак те бяха положителна изненада на турнира.

Behrens Tillmann

Триумфът на ЕМ беше достъпен за Ким Беренс и Синджа Тилман. Но германското дуо за плажен волейбол пропусна сензацията на европейското първенство в Латвия.

В тясна и вълнуваща игра плажните жени от Мюнстер в Юрмала трябваше да признаят поражението на Йоана Хайдрих и Анук Верге-Депре от Швейцария с 1: 2 (21:18, 14:21, 16:18) на финала. Със сребърната ЕМ те отпразнуваха най-големия успех в кариерата си.

„Имахме го под ръка, по някакъв начин не призовахме последните два процента в края - и това е просто досадно“, каза Беренс след 54-минутната игра. „Бяхме толкова упорито, дадохме всичко. Стоя K.o. "

На стадиона, построен специално за турнира на плажа на Балтийско море, Behrens/Tillmann показа силно представяне пред около 1000 зрители, но в крайна сметка това не беше напълно достатъчно за постигане на страхотен преврат. Решението беше взето в последното изречение, в което германското дуо направи твърде много грешки срещу поставените под номер 3 швейцарци и дори пропусна мач точка. "Със сигурност не беше най-добрият тайбрек за нас", призна Тилман.

Въпреки това европейското първенство беше история на успеха за 27-годишния Беренс и двугодишния Тилман, които са в спор с германската волейболна асоциация заради практиката й за номиниране. Двамата всъщност бяха планирани като заместители и преминаха в отбора на ЕМ едва след като националните отбори Карла Боргер и Джулия Суде подадоха оставки.

В турнира дуетът, който играеше заедно само от 2019 г., се подобряваше от мач на мач. След поражението си от Autakt в груповата фаза, те спечелиха всички мачове до финала, без да губят сет - и като изненадващ вицешампион в Европа вече могат да вземат със себе си сребърния медал и 15 000 евро награда. „Поради лекотата си те влязоха в игра и играха изключително добре“, похвали Юрген Вагнер, който отговаря за плажния волейбол в немската асоциация.

За Behrens/Tillmann, които последно заеха третото място на германското първенство в Тимендорфер Щранд, среброто е най-доброто класиране на ЕМ до момента. За Германия това беше 23-ият благороден метал сред жените и първият медал от европейско първенство от 2017 г. По това време Наджа Гленцке/Юя Гроснер изненадващо спечели титлата на европейския шампион на същото място в Юрмала.

По пътя си към финала, Беренс/Тилман се наложи с 2: 0 срещу Надежда Макрогусова и Светлана Чоломина на полуфиналите. Руснаците си осигуриха трето място. Те победиха на малкия финал Барбора Херманова и Маркета Слукова от Чехия с 2-0 (25:23, 21:18).

За останалите дуети на германските жени ЕМ вече беше приключил на четвъртфиналите в събота. Олимпийската шампионка Лора Лудвиг и нейната партньорка Маргарета Козух, която преди това спечели германския дуел срещу Сандра Итлингер и Шантал Лаборер в осминафиналите, бяха елиминирани, както и националният отбор Виктория Бинек и Изабел Шнайдер.

Решението за медал при мъжете беше взето в неделя без участие на Германия. Европейски шампиони бяха норвежците Андерс Мол и Кристиан Сорум, които се наложиха на финала с 2: 0 (21:19, 21:15) срещу руснаците Вячеслав Красилников/Олег Стояновски. И четирите германски дуета вече бяха аут след предварителния кръг.