Световен рекорд в ледено плуване над 1000 метра

Младият холандец Свен Елферих (17) постави световния рекорд над 1000 метра в топъл басейн с 3,6 градуса в Алтенворт за 11 минути 55 секунди и 40 стотни. С това приказно време той замени българина Петър Стойчев, който стана 87 стотни от световен шампион в Бургхаузен през 2017 г. с време 12 минути 15 секунди.

ледено

Клубът за отдих Altenwörth, под ръководството на Ричард Вернер, подготви откритото австрийско първенство по ледено плуване на 16 февруари 2019 г. и ги проведе заедно с асоциацията по ледено плуване. 60 стартера от 6 нации дойдоха в Алтенворт. От тях 20 жени и 40 мъже взеха участие в общо над 160 старта.

На късите разстояния доминираха Тобиас Вибирек и световните шампиони Джулия Витиг и Биргит Бонауер, и тримата от германския леден плувен мегаполис Бургхаузен. Джулия Витиг от клуб Serwus Burghausen постави световния рекорд с време от 13 минути 19 секунди и 62 стотни във възрастовата група (40-44 години). Стефан Хетцер, треньорът от клуб Serwus Burghausen, беше много доволен от силните резултати на своите протежета и похвали асоциацията и клуба за свободното време за перфектното събитие. Conny Prasser от Möritzburg/DEU успя да заеме трето място в списъка на най-добрите в света с нов личен рекорд в същия клас.

През уикенда в Altenwörth беше създаден най-бързият басейн в света.

Екипът от развлекателния клуб Altenwörth построи басейн от световна класа от 25 метра с четири платна в клон на Дунава. В този басейн може не само, както по-горе

споменатият, световният рекорд над 1000 метра се пулверизира, но също така някои национални рекорди се постигат от екстремните спортисти.

Национални рекорди над 1000 метра чрез:

Филип Тифенбрун, Австрия

Клаудия Мюлер, Австрия

Свен Елферих, Холандия (световен рекорд)

На австрийското първенство се забелязва оживен приток на нови ледени плувци. Тук също имаше запис.

Участници от седем федерални провинции взеха участие на дистанции 25 м гърди и пълзене, 50 м гърди и пълзене, 100 м свободен стил, 200 м свободен стил и 1000 м свободен стил. Тук трябва да се подчертае Клаудия Мюлер от Щайнц в Щирия с 6 австрийски шампионски титли и вицешампион, както и Ева Хергел от Замс в Тирол с шампионска титла .

При мъжете Филип Тифенбрун от Замс в Тирол спечели 4 шампионски титли, Йозеф Кьоберл от Виена с 2 шампионски оценки и Йоахим Айзен от Бад Гойзерн спечели титла.

За световното първенство по ледено плуване 8 световни места бяха отпуснати от световната асоциация. Квалифицирани за Световната купа: Клаудия Мюлер (ST), Ева Хергел (T), Ясмин Плиесниг (W), Филип Тифенбрун (T), Йозеф Кьоберл (W), Рене Волбер (Долна Австрия), Дейвид Хаслауер (Горна Австрия), Йоханес Капелер (W) и Gerald Schmidt (W) се класираха като заместител.

Световното първенство ще се проведе от 14 до 17 март 2019 г. в Мурманск, Русия.

Президентът на Асоциацията по ледено плуване Австрия Йозеф Кьоберл успя да извлече много положителен баланс за зимния сезон 2018/2019. След победите на Световната купа в Блед и най-добрите резултати в Световната купа във Veitsbronn, ледените плувци сега се фокусират върху Световната купа в Русия и цялостната Световна купа.

Изображение 1: Басейнът в Altenwörth в страничен ръкав на Дунав - Фотограф Робърт Уайлд
Снимка 2: Свен Елферих (NED) на последните си 50 метра до световния рекорд - Фото кредит Йозеф Кьоберл
Снимка 3: Най-добрите спортисти в 37-градусова джакузи - Photo Credit Биргит Бонауер
Вдясно Джулия Витиг (DEU) световен шампион и световна рекордьорка във възрастова група