Знание

Олимпия: Овчаров се бори, кануистист Тасиадис

Отваряне на снимката в нова страница

Димитрий Овчаров трябваше да признае поражението си пред Владимир Самсонов.

Европейският шампион по тенис на маса се проваля. Надеждите на германския кануист се пръснаха. Тенисистът Зигемунд създава удивителни неща. Германските футболисти са на четвъртфиналите.

Тенис на маса: Европейският шампион Димитрий Овчаров не успя отново да се класира на полуфиналите на Олимпийските игри в Рио де Жанейро. Бронзовият носител на Лондон 2012 загуби във вторник в осмина осмина срещу стария майстор на Беларус Владимир Самсонов 2: 4 (11: 8, 7:11, 17:19, 11: 4, 2:11, 12:14 ) и трябваше да погребе надеждата за втория си олимпийски медал в индивидуалното. Срещу 40-годишния си съотборник от руския топ клуб Факел Оренбург, поставеният под номер 3 Овчаров започна добре. От втория сет нататък, Самсонов, който междувременно не се остави да бъде обезпокоен от подхлъзване, влезе в играта по-добре и в крайна сметка, преди всичко, изигра опита си. Овчаров беше последната германска надежда за медал в индивидуалните състезания, след като топ играчът Хан Ин (Tarnobrzeg/No5) преди това се провали, както се очакваше на четвъртфиналите срещу топ фаворита Динг Нинг (Китай). 33-годишният специалист по отбрана Хан очевидно загуби от първоначалния световен шампион във вторник с 0: 4 (8:11, 5:11, 3:11, 7:11).

Кану: Кануистът по слалом Сидерис Тасиадис пропусна медал. Гребникът на бялата вода в Аугсбург трябваше да се задоволи с петото място в кану-сингъла. Френският Денис Гарга Шанут спечели злато, пред Матей Бенус от Словакия и Такуя Ханеда от Япония. 26-годишният бе определил най-доброто най-добро време на полуфиналите и беше взел решението като претендент номер едно за титлата. Тасиадис, който трябваше да се справи със смъртта на приятелката си от рак преди почти единадесет месеца, пропусна втория олимпийски медал в кариерата си. Преди четири години той спечели сребърния медал в същата дисциплина на игрите в Лондон.

Футбол: Германските футболни жени достигнаха до четвъртфиналите въпреки поражението с 1: 2 (1: 1) срещу Канада. Изборът на DFB се класира като втори в групата за първата игра от нокаут кръга в петък. Следващият противник беше определен в сряда вечер между Китай и Швеция. В мача от последния предварителен кръг срещу победителите в групата Канада, Мелани Берингер изведе германския тим в преднината във вторник в 13-ата минута с дузпа. Мелиса Танкреди (26./60.) Обърна играта с двоен удар в полза на десета в световната ранглиста.

Правя гимнастика: Германските гимнастички предизвикаха нова изненада в първия си финал на олимпийския отбор като шести. Пред атмосферния фон на 12 000 посетители в Олимпийската арена в Рио, германците се справиха с дванадесет упражнения без грешки във вторник, за което бяха възнаградени със 173.672 точки. Това беше с още 0.4 точки повече, отколкото в силната предварителна битка. Американските момичета около изключителната Simone Biles си осигуриха отборно злато за трети път след 1996 и 2012 г. и блеснаха с 184.897 точки. Преднината им пред второ класирания отбор от Русия в крайна сметка беше 8,2 точки. Китай се класира на трето място. Александра Райсман и Габриел Дъглас повториха четиригодишния си успех в фланелките на САЩ. Симоне Бийлс е фаворит в четири индивидуални финала и може да стане най-успешният спортист на игрите, ако всички златни планове на тексасеца се справят.

Джудо: Руският джудист Хазан Чалмурсаджев спечели третия златен медал за спорния руски отбор. Европейският шампион се наложи над американеца Травис Стивънс на финала в класа до 81 кг. Бронзът отиде при Серджиу Тома (Обединени арабски емирства) и Таканори Нагасе (Япония). Германският титуляр Свен Мареш (Берлин) се провали в началната си битка срещу Тома.

Рафаела Силва е израснала в бедно селище в Рио. Джудо беше нейното спасение. Сега, след много неуспехи, тя спечели първия златен медал за Бразилия.

Фехтовка: Южнокорейският парк Санг-Йънг спечели златния медал в фехтовката на мача. 20-годишният се наложи на финала в 15:14 срещу 41-годишния световен шампион Геза Имре от Унгария. Бронзът отиде при френския Готие Грумиер. Германските фехтовачи не се бяха класирали.

Вдигане на тежести: Китайският щангист Дън Уей спечели злато в класа до 63 кг и постави два световни рекорда. 23-годишният спечели двубой с 262 кг, а също така постигна световен рекорд в грабването със 147 кг. Сребро отиде при севернокорейския Чое Хио-Сим (248), бронз отиде при Карина Горичева от Казахстан (243). Немските вдигачи не бяха квалифицирани за тази категория тегло.

Тенис: Лора Зигемунд е изненадващо на четвъртфиналите в своя дебют в Олимпиадата. Световната класация-32. от Мецинген се наложи в Рио след силно представяне 6: 4, 6: 3 срещу Кирстен Флипкенс (WTA No 61). Белгиецът беше елиминирал олимпийската шампионка от Сидни Винъс Уилямс (САЩ) в първия кръг. След 1:32 часа финалистката от Щутгарт Зигемунд обърна първата си мач топка на външния корт 4 и показа победния юмрук. В забавна игра 28-годишната не спираше да търси връзка с мрежата - и беше възнаградена за смелостта си.

Зигемунд ще се срещне с победителката на Откритото първенство на Франция Гарбине Мугуруса (Испания/No3) или с Моника Пуиг (Пуерто Рико) в мача за скока до полуфиналите. "Ако преди малко някой ми беше казал, че ще бъда тук в Рио, нямаше да го взема от тях. Нямах това на екрана си", казва Зигемунд. Но тя знае, че принадлежи тук, в олимпийския кръг на най-добрите: "Това е мечта. Наслаждавам се на всяка минута."

Световните рекорди се сриват на олимпийския стадион по плуване. Някои спортисти класират състезанието по специален начин.

От Ян Гайслер

Плуване: Европейската шампионка Франциска Хентке е контролирала олимпийските полуфинали на над 200 метра бътерфлай. Жената от Магдебург изплува деветото най-бързо време за 2: 07,59 минути. Най-бърза беше олимпийската подгласничка Мирея Белмонте (2: 06,64) от Испания на полуфиналите в сряда вечер. Дамян Верлинг от Есен показа силно представяне на 100 метра свободен стил. За 48,35 секунди 20-годишният играч увеличи личния си рекорд с почти две десети и на косъм пропусна германския рекорд. Като предварителна седмица, Wierling може дори да флиртува с финала на най-добрите осем. От друга страна, Бьорн Хорникел (Зинделфинген) завърши със слабите 49.62.

След разочарованията от първите няколко дни, Марко Кох също запази надеждите си за първия медал за германските плувци. 26-годишният мъж от Дармщат удари на 200 м гърдите след 2: 08,98 минути на пето място и лесно се класира за полуфиналите във вторник вечерта.

Хандбал: Екипът на DHB направи голяма крачка към четвъртфиналите на Олимпийските игри в Рио де Жанейро. Отборът на националния треньор Дагур Сигурдсон победи третото световно първенство Полша с 32:29 (16:14). За европейските шампиони това беше втора победа на Олимпийските игри два дни след 32:29 срещу Швеция. Най-добрите хвърлячи в германския отбор бяха капитан Уве Генсхаймер, Фабиан Виде и Юлиус Кюн с по пет попадения. Европейският шампион има следващото си участие в четвъртък срещу домакините Бразилия.

Вдигане на тежести: Полякът Томаш Зелински беше изключен от Олимпийските игри в Рио де Жанейро поради положителен допинг тест. Националният олимпийски комитет съобщи във вторник. Европейският шампион в клас до 94 килограма трябваше да се намеси в състезанието в събота.

Гребане: Марсел Хакър вероятно ще завърши кариерата си без втори олимпийски медал. 16 години след бронза в сингъла, той пропусна участие във финала на олимпийската регата в Рио де Жанейро във вторник в двойна скул с батсмана си Стефан Крюгер. Четвъртото място на полуфинала на Lagoa Rodrigo de Freitas не беше достатъчно. В четвъртък дуото ще бъде само седмо във В финала. При петото си участие на олимпийски игри, 39-годишният стартира за първи път в Рио на двоен скул. Той спечели бронз в първите си игри в Сидни. Още преди да замине за Бразилия, той почти беше изключил старта в Токио.

Атлетика: Спринтер Юсейн Болт би искал да стане актьор в екшън филми след спортната си кариера. "Сериозно мисля за това", каза 29-годишният ямайчанин пред плейбой. Негов модел за подражание е британският актьор Джейсън Стейтъм, който стана известен чрез филми като "Транспортерът" и "Манивела" и преди това беше водолаз в британския национален отбор. През следващата година олимпийският шампион от 2008 и 2012 г. ще стартира на световното първенство в Лондон. След това свърши. На Олимпийските игри в Рио дер Жанейро Болт е един от най-добрите фаворити в спринтовите дисциплини. Феновете на английския първолигиен клуб Манчестър Юнайтед също могат да си представят да го изпробват като футболист. Той обаче няма оферта. „Сигурен съм, че бих могъл да си взема, ако се опитам“, каза Болт.