Хана Клайн и Елена Буркард бягат до най-доброто време в Острава

Издържаха на високата скорост: Хана Клайн (LAV Stadtwerke Tübingen) и Елена Буркард (LG farbtex Nordschwarzwald) се приближиха до най-добрите си времена във вторник вечерта на срещата "Златен шип" в Острава. Карстен Вархолм (Норвегия) от своя страна пропусна целевия световен рекорд 400 метра препятствия.

клайн

Карстен Уорхолм искаше да стигне тази вечер във вторник в Острава (Чехия): Световният рекорд над 400 метра с препятствия трябва да падне. След първото препятствие беше ясно, че той поне ще изпълни ролята си на фаворит. С експлозивен старт той ясно дистанцира конкурентите си още от първите стъпки.

Въпреки това в крайна сметка това не би трябвало да е достатъчно за целевия световен рекорд, който 24-годишният очевидно не можеше да повярва сам. С вдигнати ръце и гримасано лице той не беше наистина доволен от представянето от 47,62 секунди. В Стокхолм в края на август той беше прецакал най-доброто си време до 46,87 секунди, девет стотни от секундата бяха по-малко от рекорда, поставен от Кевин Йънг (САЩ). Втори беше французинът Лудви Вайлант (49,14 сек.) Пред местния герой Вит Мюлер (50,18 сек.).

Хана Клайн с най-бързото време от три години

Двама германски спортисти показаха силни представяния на над 1500 метра. Хана Клайн (LAV Stadtwerke Tübingen) и Елена Буркард (LG farbtex Nordschwarzwald) издържаха на високото начално темпо и успяха да преминат финалната линия след 4: 04,90 минути и 4: 06,85 минути. Докато Хана Клайн имаше третото най-бързо време в кариерата си на това разстояние, това беше дори второто най-бързо време в кариерата й за Елена Буркхард. И двамата се доближиха много до най-добрите си изпълнения от 4: 04.15 и 4: 06.51 минути.

Състезанието бе спечелено от любимата и олимпийска шампионка Faith Kipyegon (Кения), която остана малко под четириминутната марка в първото си състезание за сезона над 1500 метра с 3: 59,05 минути.

Райън Краузър със силна серия - Макс Хес с 16,89 метра

Олимпийският шампион в тласкането на гюле Раян Краузър (САЩ) продължава да се показва във формата на живота си. След натиск за безопасност от 21,79 метра, опитите му два, три, четири и шест кацнаха над 22 метра. С тази силна поредица и нов рекорд на срещата от 22,43 метра той спечели европейския шампион Михал Харатик (Полша; 21,65 м) и европейския вицешампион до 23 години Леонардо Фабри (21,27 м). На пето място Дейвид Сторл (SC DHfK Лайпциг; 20,79 м) влезе в рамките на пет сантиметра от най-добрия си сезон.

Нещата вървяха добре и за германския шампион за троен скок Макс Хес (LAC Erdgas Chemnitz) в Острава. С 16,89 метра той представи второто най-добро представяне за сезона и стана трети в силно поле зад олимпийския шампион Кристиан Тейлър (САЩ) и третото място на Световната купа Хюг Фабрис Занго (Буркина Фасо; 17,42 м). Кристиан Тейлър дори скочи рекорд на срещата и световен най-добър за годината със 17,46 метра.

Вълнуващ двубой над 5000 метра

Вероятно най-вълнуващият двубой за вечерта беше между Яков Киплимо (Уганда) и вицесветовния шампион Селемон Барега (Етиопия) на над 5000 метра. Селемон Барега доминираше дълго време в състезанието и вече беше на няколко метра зад преследвачите си. Очевидно беше поел твърде много с това високо темпо, така че след два обиколки и половина Яков Киплимо успя да го настигне. Разработи се спринтов финал, в който Джейкъб Киплимо успя да се отдръпне на около 30 метра от финалната линия и да вземе победа за 12: 48,63 минути. Селемон Барега се нуждаеше от 12: 49,08 минути.

Както се очакваше, европейският шампион Якоб Ингебригцен (Норвегия) си осигури победа в надпреварата на 1500 метра при мъжете. След 3: 33,92 минути той спечели пред кенийския Кумари Таки (3: 34,14 минути) и австралиеца Стюарт Максуин (3: 34,25 минути).

Изненадващ победител в скока с мъже

В скока на височина вицеевропейският шампион Максим Недасекау (Беларус) беше единственият състезател, преминал 2,24 метра същата вечер. Той спечели пред Андриус ​​Глебаускас (Литва; 2,20 м) и италианския закрит европейски шампион Джанмарко Тамбери (2,20 м). Европейският шампион Матеуш Пшибилко (TSV Байер 04 Леверкузен) трябваше да бъде доволен от 2,15 метра и седмо място.

В скока с пилон реалните фаворити трябваше да се поклонят на победител изненада. Олимпийският шампион Тиаго Браз (Бразилия), бившият световен рекордьор Рено Лавилени (Франция) или световният шампион Сам Кендрикс (САЩ) бяха на върха в списъка с резултати. С 5,74 метра азиатският шампион Джон Ърнест Обиена (Филипини) показа третия най-добър скок в кариерата си и по този начин спечели. На същата височина Рено Лавилни зае второ място, трето място зае Сам Кендрикс (5,64 м). Зад Тиаго Браз (5,64 м), Рафаел Холцдепе (ЛАЗ Цвайбрюкен 5,54 м) се класира пети.

Любими победи на Schippers, Stahl и Hassan

В останалите състезания обаче имаше очакваните победи. На рядко пробяганото разстояние от 150 метра, олимпийската подгласничка на над 200 метра Дафне Шипърс (Холандия) постави нов личен рекорд с 16,56 секунди, като отстъпи швейцарката Айла Дел Понте (16,74 секунди) и Лиеке Клавер (Холандия); 16,89 сек) до позиции две и три.

В силно окупираното поле за хвърляне на диск при мъжете световният шампион Даниел Щал (Швеция) се наложи с 66,42 метра. Неговият сънародник Саймън Петтерсън (65,90 м) и европейският шампион Андриус ​​Гудзиус (64,88 м) последваха по местата. Световният шампион над 10 000 и 1500 метра Сифан Хасан (Холандия) спечели над 5000 метра за 14: 37,85 минути пред Шила Челангат (Кения; 14: 40,51 мин) и Ясемин Кан (Турция; 14: 40,70 мин).