Диетолог - образование, задачи, професия, заплата

Диетолозите помагат на хората да се хранят здравословно. Те ги учат коя диета е най-подходяща в конкретната им ситуация, съставят диетични планове, придружават ги да пазаруват и да готвят с тях. Не само трансферът на знания играе роля. Подкрепящата и мотивираща функция на диетолога също е важна част от работата му. Особено хора с болести като диабет, алергии и непоносимост, както и с наднормено тегло принадлежат към клиентелата в областта на хранителните съвети.

образованието

Обучение за диетолог - изисквания, съдържание, продължителност

Това професионално обучение е допълнително обучение, което се основава на съществуващия професионален опит и специализирани знания. Допълнителни курсове за обучение, признати от здравноосигурителните компании, се предоставят от Германското дружество по хранене и Професионалната асоциация на Oecotrophologie e. В. предложи. Сертифицираните по този начин консултанти имат право да носят суфикса DGE или VDOE. Има и многобройни частни институти за обучение, които предлагат такова допълнително обучение. Усъвършенстваното обучение може да бъде завършено на непълно работно време или като курс за дистанционно обучение. Рядко се предлагат и курсове за обучение на пълен работен ден.

Длъжността диетолог не е защитена от закона. Въпреки това, само допълнителното обучение в признат институт за обучение дава право на здравноосигурителната компания да субсидира услугите, предоставяни по-късно.

Изискванията за прием за по-нататъшно обучение са завършено обучение като диетичен асистент или успешно завършена степен, например в областта на хранителните науки или еотрофологията. Курсове за допълнително обучение за лекари, фармацевти, медицински сестри и медицински асистенти също се предлагат в частни институции. Всички допълнителни критерии за прием, които могат да съществуват, се определят от съответния институт за обучение.

Социалните умения и съпричастност, както и добрите мотивационни умения са важни за успешното упражняване на професията. Трябва също така да разбирате добре науката, за да разберете необходимите взаимоотношения в областта на храненето и да можете да ги предадете оптимално.

Продължителността на обучението зависи от съответния институт за обучение и от избраната форма на допълнително обучение. Обикновено има 30 дни присъствие. Компактните курсове могат да бъдат завършени за около шест месеца. Курсовете, предлагани през уикендите, обикновено се простират за период от десет уикенда.

Усъвършенстваното обучение завършва с изпит, който се състои от писмена част, устен изпит и проектна работа, за които е предвидено време за обработка от четири месеца.

Консултантите, признати от здравноосигурителните компании, трябва непрекъснато да подновяват сертификата си чрез непрекъснато обучение. За това, според определена точкова система на Германското дружество по хранене или Професионалната асоциация на Oecotrophologie e. V. за период от три години могат да бъдат постигнати поне 50 точки за напреднало обучение.

Диетолог - съдържание за обучение

По време на обучението човек придобива умения в областта на хранителното консултиране и хранителната физиология, както и хранителните науки, здравното образование и консултиране, както и съвети и грижи за клиентите. Обучението също така дава знания в контекста на научните изследвания и събирането на информация. Допълнителното обучение включва 12 модула с общо поне 299 учебни единици. По-подробно обучението се състои от следното съдържание:

  • Хранителна социология
  • Хранителна психология
  • Хранене и здраве
  • Предотвратявайте и лекувайте заболявания, свързани с диетата
  • Методи за изследване на храненето
  • Изчисляване на храненето, поддържано от EDP
  • Методология и дидактика в консултациите
  • Теория и практика на разговора
  • Маркетинг и планиране на проекти
  • Осигуряване и оценка на качеството
  • правно основание

Заплата за обучение на диетолог

По време на обучението няма възнаграждение. По-скоро трябва да се плати такса за обучението. В зависимост от образователния институт това може да варира от няколкостотин до няколко хиляди евро.

Съществуват различни възможности за подкрепа за финансиране на допълнително обучение. Например можете да кандидатствате за образователен бонус, образователен заем или образователен ваучер. Също така е възможно да се спести по-нататъшно обучение, като се оттеглят капиталообразуващи обезщетения. Разходите за обучение също подлежат на данъчно облагане.

Професията диетолог - задачи и дейности

Съветниците по здравословно хранене работят в собствените си практики, в клиники или в уелнес и здравни заведения. Те също могат да си намерят работа в хранително-вкусовата промишленост или в здравноосигурителни компании.

Първата стъпка на диетолога е да вземе хранителна история. В зависимост от мотивацията за хранителните съвети се обсъжда здравословното състояние на пациента, прави се телесно измерване и се анализират настоящите навици на пиене, хранене и упражнения.

Действителната консултация се извършва въз основа на анамнезата. Това може да се проведе в индивидуални или групови сесии. Консултацията включва подробно обсъждане на съответната клинична картина, както и оптималното хранене в съответната ситуация. Това включва също създаването на хранителен план, разглеждането на храните по отношение на техните здравословни ефекти и хранителност и кои храни трябва да се избягват.

Промяната в диетата се придружава за по-дълъг период от време. Пациентите често се съветват да водят хранителен дневник, който се обсъжда редовно и подробно. Активната подкрепа по време на пазаруване или готвене също може да бъде част от хранителните съвети. При редовните консултации се обсъждат напредъкът и неуспехите и пациентът се мотивира колкото е възможно повече да поддържа здравословна диета. Ако е необходимо, хранителният план може да бъде коригиран и ревизиран след това.

Консултантите могат също да предадат своите специализирани знания в семинари или лекции. Например, човек отива в детска градина или училище и обсъжда с децата и подрастващите някои хранителни проблеми, които са важни за здравословното хранене от най-ранна възраст. Лекции по хранителни теми могат да се провеждат и в компании или на здравни изложения.

Диетолог В заплата

Заплатата на специалист по хранене зависи от съответния работодател, държавата, в която работи, и от всякаква специализация, която може да съществува. Началната заплата на диетолог е около 2000 евро брутно на месец. С увеличаване на професионалния опит могат да се постигнат заплати средно 3500 евро брутно на месец. Възможни са най-добрите заплати до 6000 евро брутно на месец.

За много хора здравословното хранене става все по-важно. Следователно бъдещите перспективи за консултанти по хранене са много добри. Съществуват и многобройни възможности за специализация. Например, може да се съсредоточи върху хранителни съвети за диабетици, жени по време на бременност, както и върху храненето в напреднала възраст или вегетарианския начин на живот.

Интересувате ли се от други професии в сектора на здравеопазването? Всички професии за обучение са достъпни като общ преглед на уебсайта медицински професии.