29-то световно първенство по художествена гимнастика

7 - 13 септември 2009 г. в групите Mie: Злато за Италия, група DTB на 13-то място

На 29-то световно първенство по художествена гимнастика в Мие (Япония) националният отбор на Германия зае 13-то място. Групата от Италия, която също осигури титлата с въжета/ленти, стана световни шампиони. Русия спечели финала с гуми. 19-годишната олимпийска шампионка Евгения Канаева (Русия) спечели всичките шест възможни златни медала.

29-то

Финал на групата - 13.09.09
Групата от Италия става най-успешният отбор в груповите състезания на тези световни първенства! След състезанието в многобоя тя също спечели злато с въжета/панделки (пред Беларус и Русия) и сребро на финала на упражнението за гуми. Русия спечели това, а Беларус стана бронзов.

В общия баланс на тези 29-и Световен шампионат по художествена гимнастика, Русия спечели седем от девет златни медала, като Италия два пъти стана злато. Гимнастички от Беларус, Украйна, Азербайджан и България също спечелиха медали.

Групово многоборство - 12.09.09
„Нашата група не се представи така, както бяхме планирали и както показа в тренировката на подиума“, каза Екатерина Котелникова, ръководител на националния отбор на DTB. "Имахме големи грешки, две машини се сблъскаха в упражнението на гумите, така че, разбира се, пълната промяна отпадна от рейтинга. В крайна сметка момичетата все още нямаха опит, за да бъдат стабилни в такъв голям турнир."
Изненадващото трето място на руската група показва, че дори най-добрите от сцената не са имунизирани срещу нестабилността, която дори трябваше да изтегли устройство извън състезателната зона в упражнението за гуми и по този начин не можеше да защити титлата си. Следват групите от Азербайджан, Израел, Испания, България и Япония.

Поглед напред: „10-то място е реалистично“
Екатерина Котелникова описва настроението в целия отбор като оптимистично: „На голямото състезание видяхме, че можем да се утвърдим сред първите десет групи с нашите композиции и спортното съдържание на упражненията. Цялото състезание тук беше много тежко високо ниво, но също така много други групи се занимаваха с нестабилна гимнастика, защото има много новосформирани групи.
Екипът ни е заедно в този състав от януари тази година, просто ни трябва повече време. Сега е важно да се работи върху стабилността, да присъстват на много състезания, така че момичетата да се чувстват все по-сигурни. Нашата цел остава 10-то място за следващото световно първенство и това е реалистична цел. Групата има потенциал, те са добри гимнастички и добър отбор. Трябва да продължим да работим, само така можем да се подобрим. След първоначалното разочарование момичетата вече очакват с нетърпение да се класират за Олимпийските игри през 2011 г. "

09/11/09: Групата на DTB се справя добре - днес тренировка на подиума

„Днес, петък, се очаква тренировката на подиума за нашата група“, съобщава спортният директор на DTB Волфганг Вилам. "Момичетата са тренирали добре досега, всички се справят добре и напрежението се увеличава, започва утре сутринта." Поради разликата във времето, резултатите от груповото многоборство се очакват в събота около 9 ч. Сутринта CEST.
„Организацията на място е почти перфектна“, лидерът на делегацията на DTB похвали условията за гимнастичките. "С едно малко ограничение: пътуванията до залата са много дълги, така че момичетата трябваше да останат на място между тренировките. Досега имаше по-малко зрители на състезанията, което е жалко за Световната купа, но може да се обясни, тъй като Mie е в провинциите и целият регион се характеризира със структура на малък град. През уикенда на груповите състезания всичко трябва да бъде разпродадено. "

Голямо групово състезание в Mie

Екипът с Maike Deuschle, Johanna Gabor, Camilla Pfeffer, Sara Radman и Karolina Raskina (всички TSV Schmiden) и Marie Protschka (TSG Tübingen) като резерва, подготвен за световното първенство със стартовете в Киев (UKR) и Минск (BLR) преди и се представи с добри изпълнения. Ако презентациите са по-стабилни, групата иска да се пребори за първите десет отбора.

Индивидуални решения
Индивидуален финал в многобоя - 09/11/09

Както се очакваше, петкратната световна шампионка Евгения Канаева от Русия изпълни ролята си на фаворитка и също спечели короната на световния шампион в многобоя. Със 113.850 точки тя отстъпи на места своята съперничка Дария Кондакова (113.250) и защитаващата се шампионка Анна Бесонова (Украйна - 110.375). Единствената 15-годишна белоруска Мелитина Станиута (109.050) следва на четвърто място, без съмнение откритието на това Световно първенство.
С това отделните гимнастички приключиха своите състезания. През уикенда състезанието по многобой в групата в събота и двата групови финала в неделя са в програмата на Световната купа.

Екипна битка, финална топка, финална лента - 09/10/09

В четвъртък решението беше взето в отборната битка: Защитаващият шампион Русия спечели състава Евгения Канаева, Олга Капранова, Дария Кондакова и Дария Дмитриева с 282.175 и преднина от почти 20 точки пред Беларус (262.825) и Азербайджан (258.525). Украйна с Анна Бесонова трябваше да се задоволи с четвъртото място.
След това Евгения Канаева също спечели финалите с топка и лента и е изключителната гимнастичка на тази Световна купа дори преди утрешния финал в многобоя с пет златни медала. Останалите медали получиха Анна Бесонова (сребро с панделка, бронз с топка), Алия Гараева (Азербайджан - сребро с топка) и Силвия Митева (България - бронз с лента).

Финално въже, крайна гума - 08.09.09
Първите две индивидуални решения показват смяна на поколението. Зад 19-годишната Евгения Канаева, 18-годишната й съотборничка Дария Кондакова и на финала с гуми 15-годишната Мелитина Станоута от Беларус. Действащата световна шампионка Анна Бесонова (Украйна), която спечели бронз с въже, е с десет години по-възрастна.

144 индивидуални гимнастички и 23 групи от общо 50 държави са на старта в Mie.