2-2 в Донецк: Хумелс получава всеки шанс за Дортмунд

Донецк (dpa) - Матс Хумелс дава възможност на Борусия Дортмунд да се надява за първи път на четвъртфиналите в Шампионската лига от 15 години насам. С гол с глава на националния защитник в 87-ата минута, германските футболни шампиони вкараха 2: 2 (1: 1) в Шахтьор Донецк в сряда.

Mats Hummels даде на BVB всеки шанс с целта си да направи 2-2. Снимка: Мариус Бекер

донецк

Донецк (dpa) - Матс Хумелс позволява на Борусия Дортмунд да се надява да се класира на четвъртфиналите на Шампионската лига за първи път от 15 години. С гол с глава на националния защитник в 87-ата минута, германските футболни шампиони вкараха 2: 2 (1: 1) в Шахтьор Донецк в сряда.

BVB създаде добра начална позиция за реванша на осминафинала на 5 март пред домакинската публика. Робърт Левандовски (41-ви) изравни преднината на украинците от Дарио Срна (31-ви) пред 52 187 зрители. След второто попадение на домакините от Дъглас Коста (68-и), черно-жълтите заплашиха първото поражение през настоящия сезон във висшата класа.

«Напълно съм доволен, защото тук е казано. Екипът се завърна два пъти “, каза треньорът на BVB Юрген Клоп, хвалейки своя отбор, който не успя да надгради блестящите си гостувания в Манчестър и Амстердам в Украйна, но се възстанови от шока с 1: 4 срещу HSV.

«Мисля, че равенството е почти твърде малко. Но ако два пъти изоставате, 2-2 е помирителен резултат “, каза голмайсторът Хюмелс. „Можем да живеем с 2: 2. Можем да го опаковаме у дома “, обобщи капитан Себастиан Кел на своя 33-и рожден ден. За вратаря Роман Вайденфелер имаше "още повече в него" поради хода на играта.

С оглед на самолетната катастрофа в украинския мегаполис футболът стана почти второстепенен въпрос. В минута мълчание преди играта, играчи и фенове си спомниха жертвите на катастрофата, кацащи следобед. При приближаване в гъстата мъгла украински лайнер от Одеса стреля над пистата и се счупи. Многобройни пътници искаха да присъстват на играта в Донбас Арена, пише в нея. Въпреки че летището беше затворено, обратният полет на BVB в четвъртък първоначално не изглеждаше застрашен.

Четири дни след тежката криза срещу Хамбург, Дортмунд отново показа лицето си в Шампионската лига на фази срещу Шахтджор. За радост на около 2000 фенове, които пътуваха с тях, Борусия беше два пъти назад и контролираше играта. Въпреки това, на единайсетте Клоп липсва решителност във втория кръг и отново показва слабости в защита.

Без Илкай Гюндоган Борусия стартира в стил шампион, създаде наднормено тегло в полузащитата благодарение на Марко Реус и Марио Гьотце и създаде добри шансове. Когато Хюмелс с глава (17-и) само гредата предотврати ранно преднина на гостите. Две минути по-късно Реус се измъкна от добрите 20 метра след силно ускорение, но не можа да преодолее пазача на Шахтьор Андрей Пятов. От друга страна, Вайденфелер едва ли е бил проверяван половин час, защото хората отпред са били много внимателни.

Тогава отборът на Клоп изостава за първи път в този сезон на Шампионската лига. След фаул на Фелипе Сантана над Луис Адриано, плеймейкърът на Шахтджор Срна изви дължимия свободен удар от добри 25 метра над защитната стена в мрежата. Но BVB запази нервите си и веднага отвърна на удара: Левандовски, който бе отстранен за Бундеслигата след червения си картон в събота, отбеляза с 1: 1, след като Гьотце му сложи топката. С петия гол в настоящото състезание полякът, който е асоцииран с ФК Байерн, трябваше да увеличи допълнително пазарната си стойност.

Във втория кръг господството на BVB продължи, но атаките вече не се провеждаха толкова целенасочено. Но Хюмелс се провали в защита в 68-ата минута, не за първи път. Националът погрешно прецени широка флангова топка, Дъглас Коста стигна до заключението и остави на Вайденфелер първия шанс за гол през второто полувреме без шанс за защита.