2008.08.10 Нойс: Първи медал и много разочарования

Докато Ditte Kotzian и Heike Fischer осигуриха първия немски благороден метал в Пекин в синхронизирани скокове с бронз, плувците и отново стрелците разочароваха.

игри Пекин

Водните водолази Дите Коциан и Хайке Фишер спечелиха първия медал за германския отбор в 13-то решение на Олимпийските игри в Пекин. Вице-световните шампиони от Берлин и Лайпциг заеха трето място в синхронизирани скокове от 3-метровата дъска зад дуото на световния шампион на Китай Ву Минсия/Гуо Дзинджинг (343,5) и европейските шампиони Джулия Пачалина/Анастасия Подняккова (323, 61).

Междувременно плувецът Майкъл Фелпс успешно започна своята златна мисия. 23-годишният мъж подобри собствения си рекорд с 1,41 секунди във финала на 400 метра смесени за 4: 03,84 минути. Унгарецът Ласло Чех взе сребро, а Раян Лохте от САЩ спечели бронз. Австралийката Стефани Райс също изплува световен рекорд в победата си на 400 метра смесени за 4: 29,45 минути. Предишната световна рекордьорка Кейти Хоф от САЩ трябваше да се задоволи с бронз зад Кирсти Ковънтри.

Щафета щафета свободен стил пропусна медал

Квартетът 4х100 м свободен стил при жените около Брита Стефен пропусна медал. След второто място в предварителните състезания, берлинчанката и нейните колежки Мейке Фрайтаг, Даниела Гьотц и Антье Бушшулте завършиха едва пети. Златото отиде за Холандия, сребро за САЩ и бронз за победителя в Атина Австралия.

Световният шампион Парк Таеван от Южна Корея спечели златния медал на 400 метра свободен стил. 18-годишният младеж спечели пред китайския Джан Лин и най-бързия мъж Ларсен Дженсен от САЩ. Двамата немски титуляри Пол Бидерман и Кристиан Кубуш бяха елиминирани в предварителните етапи.

Разочарование от Poewe и Meeuw

След Сара Поуе над 100 метра бруст, Хелге Миу, вторият европейски рекордьор в Германия, беше елиминиран от олимпийските състезания по плуване в Пекин. Frankfurter остана доста над най-доброто си време и завърши на 19. Ветеранът Томас Рупрат също беше елиминиран на 33-то място.

След силно представяне по обездка, немските състезатели запазиха шанса си за злато на олимпийското шоу в Хонг Конг. След първата от трите дисциплини, световният шампион е на второ място след Австралия и пред САЩ.

Го Вендзюн спечели второто злато за домакин Китай на Олимпийските игри в Пекин. 24-годишната азиатска шампионка спечели с въздушен пистолет с 492,3 точки пред световната шампионка на Русия Наталия Падерина, която събра 489,1 точки. Бронзът отиде при грузинеца Нино Салуквадзе с 487,4 точки. Европейската шампионка Клаудия Вердикио от Буххайм зае десето място. Бившият световен шампион Munkhbayar Dorjsuren от Швайнфурт разочарова на 24-то място. Един ден след олимпийския триумф на Катерина Емонс, нейният колега по стрелба Дейвид Костелеки също спечели злато за Чехия. Вицеевропейският шампион спечели пред италианеца Джовани Пелиело, който беше втори в Атина. Скокът за бронза беше решен от победителя в Атина Алексей Алипов от Русия. Ко-фаворитът Карстен Биндрих от Ойсенхаузен пропусна финала на най-добрите шест в скока и беше седми.

Баскетболистите започват с чиста победа

Германските баскетболисти започнаха олимпийския турнир с надеждата за откриваща победа. Екипът около суперзвездата Дирк Новицки спечели шампиона на Африка Ангола с 95:66 и по този начин положи основите за четвъртфиналите. Четирите най-добри отбора от двете групи по шест достигат до осминафиналите. Най-добрите хвърлячи на германския отбор бяха професионалистите от НБА Крис Каман с 24 точки и Новицки с 23 точки.

Германските играчи на водна топка се оттеглиха от аферата на старта на олимпийския турнир в Пекин, но пропуснаха изненада. Както се очакваше, отборът на националния селекционер Хаген Стам загуби от златните фаворити Сърбия 7:11, но показа като цяло добро представяне.

Улрике Шюман от Берлин и екипажът й от Инглинг изпускат от поглед благородния метал, към който се стремят на олимпийските ветроходни състезания в Кингдао. След разочароващите си резултати на старта в събота, трикратната вицешампионка едва в неделя достигна седмо и десето място. Това означава, че след четири от общо десет състезания преди състезанието за медали, 35-годишната и нейният отбор са само на осмо място като цяло.

Хандбалист успешен след проблеми

Германските световни шампиони по хандбал стартираха успешно в олимпийския турнир в Пекин въпреки стартовите проблеми. Отборът на националния треньор Хайнер Бранд се наложи над Южна Корея след слабо първо полувреме с 27:23 и по този начин направи първата крачка към четвъртфиналите. Най-добрият германски хвърляч срещу WM-15. беше Lemgoer Michael Kraus със седем попадения.

Съфаворитката Джудит Арндт пропусна златния медал, на който се надяваше в олимпийското състезание по шосейни велосипеди. В проливния дъжд, когато британката Никол Кук спечели Олимпиадата, жената от Лайпциг трябваше да се задоволи с място извън медалните редици. Преди четири години в Атина Арндт даде на Асоциацията на немските велосипедисти сребърния медал. Този път Ема Йохансон от Швеция стана втора в състезанието на 126 км, бронзът отиде при италианката Татяна Гудерцо.

Тайландският Prapawadee Jaroenrattanatarakoon спечели златния медал в Пекин в олимпийския двубой за щангисти до 53 килограма. 19-годишната Джулия Роде от Гьорлиц се класира на седмо място и беше само с два килограма под германския си рекорд. Южнокорейката Йон Джинхи взе сребро пред белоруската Настасия Новикава благодарение на 150 грама по-ниско телесно тегло.

Гръмотевична буря с проливни дъждове и силен вятър доведе до преждевременното спиране на олимпийската гребна регата в неделя. В парка Шуни в Пекин световната федерация FISA реши да спре преди осмите състезания за мъже и жени. Първоначално не беше ясно кога състезанията ще бъдат разсрочени.

Николас Кийфер беше спрян от дъжда на олимпийския турнир по тенис. Хановерчанинът поведе с 6: 3 в мача си от първия кръг срещу белоруса Макс Мирни. Тогава валежите доведоха до прекъсване на играта, която сега трябва да продължи в понеделник.

Единственият 17-годишен Лонг Куинкуан направи олимпийския отварятел на мечтите за китайските щангисти перфектен. Един ден след победата на Чен Ксиексия, тийнейджърката спечели злато в клас до 56 кг в двубой срещу Хоанг Ан Туан от Виетнам. Бронзът отиде при Еко Юли Ираван от Индонезия.

Гимнастичките пропускат финалите

След катастрофално представяне Олимпийските игри в Пекин за германския отбор по гимнастика приключиха преждевременно. 16 години след последното засега излизане на олимпийска сцена, протежетата на старши треньора Ула Кох в квалификацията бяха достатъчни само на дванадесето и последно място. Само осемте най-добри отбора стигнаха до отборния финал в сряда.

Италианецът Матео Таглиариол спечели златния медал по фехтовка на мача на Олимпийските игри в Пекин. На финала 25-годишният се наложи над французина Фабрис Жанет 15: 9. Бронзът отиде при испанеца Хосе Луис Абахо.

Масато Учишиба спечели олимпийското злато по джудо в клас до 66 кг, точно както преди четири години в Атина. На финала японецът победи многократния медалист от ЕМ Бенджамин Дарбелет от Франция. Пак Чол Мин от Северна Корея и кубинецът Йорданис Аренчибия спечелиха битките за бронзовия медал. Както преди четири години, Сиан Донгмей спечели олимпийско злато в Атина. В клас до 52 кг китайският Ан Кум Ае от Северна Корея победи. Сорая Хадад от Алжир и Мисато Накамура от Япония спечелиха бронз. Роми Тарангул от Франкфурт/Одер беше единственият германски титуляр, който се оттегли от белгийката Илзе Хейлен в кръга на надеждата.

Стрелците от Южна Корея спечелиха златния медал в отборната надпревара. В азиатския двубой те спечелиха с 224 ринга пред Китай с 215 ринга. Франция спечели битката за бронз срещу Великобритания.

Европейските шампионки по плажен волейбол Сара Голер/Лора Лудвиг започнаха по поръчка в олимпийския турнир. Кандидатите за медал от Берлин нямаха проблеми при победата с 2: 0 срещу южноафриканците Джудит Августидес и Виталина Нел.

Германските олимпийски шампиони по хокей започнаха индивидуално старта в летните игри в Пекин. Отборът на треньора Майкъл Берман победи срещу Великобритания с 5-1. Вторият съперник в група Б е Нова Зеландия във вторник. Най-добрите четири отбора от всяка от двете групи по шест ще се класират за четвъртфиналите.

Волейболистите прецакват старта

Германските волейболисти започнаха първия си олимпийски турнир от 36 години насам с едно поражение. Отборът на националния селекционер Стелиан Мокулеску загуби с 3: 0 срещу вице световния шампион Полша. Във втория сет германците дадоха четири сет топки. Следващият съперник в предварителния кръг е вицеевропейският шампион Русия във вторник. Други противници на Германия са Европейското първенство, трета Сърбия, аутсайдерът Египет и олимпийският шампион в Атина Бразилия.

Въпреки яростната битка, вторият от четирима германски боксьори беше елиминиран в първия кръг на Олимпийските игри в Пекин. Полусредната категория Джак Кулкай-Кет от Дармщат загуби от южнокорейския Ким Джунджо. Константин Буга в средната категория вече се провали в събота, берлинчанинът загуби от Карлос Гонгора 7:14.